Zostań członkiem Koła informatycznego RESET!

Efektywna nauka: kluczowe metody

Data: 09.05.2021 Kategoria: BITAD
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Prawie każdy z nas miał taki moment gdy uczył się danej rzeczy całymi dniami, a i tak nie widział żadnych postępów. Dlaczego tak jest? Odpowiedź jest prosta. Głównym czynnikiem naszej znajomości i zrozumienia danego tematu nie jest czas spędzony na nauce, a sposób w jaki przyswajamy wiedzę.
Study smart, not hard.
A jakie metody nauki są najbardziej efektywne?
Pierwsza i najprostsza odpowiedź, jaka przychodzi mi na myśl to aktywna nauka, czyli przeciwieństwo ciągłego czytania podręcznika, notatek czy oglądania po raz kolejny nagrań wykładów czy tutoriali znalezionych w odmętach sieci. Nie zrozumcie mnie źle, czytanie podręcznika czy uczestnictwo w wykładzie jest kluczową czynnością w zaznajomieniu się z nowym tematem, ale nie doprowadzi nas do całkowitego opanowania materiału.
A co nas do tego zaprowadzi?
W przypadku nas, czyli studentów informatyki, najważniejszą rzeczą jest rozwiązywanie zadań, a jeżeli mówimy o programowaniu to pisanie własnych projektów.
Pamiętać musimy jeszcze o tym, by robić przerwy w trakcie nauki - idealnym narzędziem jest technika pomodoro i różne jej wariacje. Podstawowa jej zasada to 25 minut skupienia, 5 minut przerwy i tak razy 3, po czym mamy 30 min przerwy. Jednym z pomocników może okazać się telefon, na który można ściągnąć aplikacje specjalnie stworzone do pomodoro

Zaciekawił was temat efektywnej nauki? To świetnie się składa, gdyż jest to post wprowadzający do całego cyklu Study Smart, not Hard, a tematu efektywnej nauki nie da się opisać tylko w paru postach. Ba, nawet jedna książka może okazać się niewystarczająca.

©2024 Uniwersytet Bielsko-Bialski. Wszystkie prawa zastrzeżone. 

Dostosowali: Natan Młynarczyk, Gabriel Siwiec, Kacper Pelo, Kamil Kwiatkowski

Zapisano